Perşembe, Aralık 15, 2005

GELECEYE DÖNMEK (İNGİLİZCEDEN ÇEVİRİ)(11)

FRANSANİN 1995 QALXİŞMALARİ

Yazar:TONİ NEGRİ

İngilizceden çeviri:NİGİN NEVADEREZİ emekdaş:NADİR EZHERİ

Bİr kişi üretimin(tolidin)yeni döküsü (MORFi, qiyafeti) bulunuşunu (ortaya çixmasini) ferqli yüzeylerde (sethlerde)asanliqla onaylaya(tesdiqleye) biler.
Şehersel toplanmalarin yeniden qurulmasinin en temelli yüzeyi transportasiyanin(neql intiqalatin)hele plan yapilmamiş geçidinden üze çixdi,Metrolar yol yerimir,Otobuslar yol yerimir.
Aylarca sürecek bir inanilmaz fenomen(pedide) ortaya çixdi.Bu olayda xalqlar araclarin(arabalarin) içre dişariya çixdilar,toplu halda bir yere toplaşdilar, siralandilar ve onlara doğru yanaşan ve onlari götüren arabalari gözlediler.Buysa toplum üstelenmegin(toplumu qebul etmegin)ortaqliqin ve esenligin böyük ve inanilmaz bir çeşidini belirtir(beyan edir),toplum üstelenmegin,ortaqliqin habele esenligin bir çeşidini.Bu, yüzeysel(cüzi)bir fenomendir ancaq,eyer hatta toplumsal tebietin(ictimayi xesisenin)baxiş noqtasindan xalqlara ilgili olmasada ve önceden Metropoliten(merkez şeherinde sakin olan kişiler)toplusunun içre mocud olan indise "communitarian"(toplumsal teşkilatin ortaqliq yönlü birikimi)nin serveti ve etkileri bulunuşu ünvaninda göstersede.
İkinci eleman(ünsür)genel servisleri(ümumi xidmetler)konsepsiyonuna(anlayişina) bağlidir.Başqa sözde bizler genel servisler anlayişini tam üretim konularinin ön şerti olaraq belirtisini, doğru-düzgün qavramişiq(idrak etmişik)Kütle genel servisler işçilerinin üstünlügünü öncüllükle savunmur(himaya etmir)o belke genel karakteri (umumi şexsiyeti)savunmaya öncüllük edir.
Genel karakter ne demek؟(toplumsal teşkilatin ortaqliq yönlü birikimi)"communitarian" ha bele genel servislerin kütlesel karakteri.tam genel servisler,üretimin şertleri kimi gösterilmekdedir,bu nedene onlarin öz yaşami şertleri kimide,elecede her kişinin onu yaşama bağlayib saport edecek Biopolitikler kimi.
Üçüncü eleman ve bunlardan en önemlisi,"özelleşdirmeye buraxmanin"(xususi sazinin)sonuncu anlayişini savaşa çağirmaqdir .
Özelleşdirinin anlami ne?genel mallari şexsi malikler ellerine buraxmaq.Bu,ikicilik durum(saneviye,dualism)sanila bilecegi halda.
pröblem nedir؟ Şexsi malikler ellerine buraxmaq pröblemi,mal varliqi sevincinden yararlana bilen kişilerin kapasitesini (zerfiyetini)azaltmaqdadir.Buysa toplumda enflasiyonu önlemek(böhrana qarşi çixmaq )anlamini daşiyir. Bu bir durumdadirki Enflasiyona doğru saldiri(hemle)yerine bu gün yeni ehtiyaclar enflasiyonu temlli görünür.Öyle kim bunun Fransa tarixinde ilkin olalraq taniği olduq(şahidi olduq).
Men gelişmiş olan kapitalist ölkelerinde"communitarian":(toplumsal teşkilatin ortaqliq yönlü birikimi) dayir örnekler olduğuna inaniram,çoxlu önem daşiyan örnekler.
Genel toplanmalarin düzemi,onda aliş-verişin ferqli sektörlari sevetleri teşkil versin deye komutanliğin dikey siralari ila ilgisini kesdi.Temel toplanmalar "sovet"lerdi. onlar (sovetler)ferqli tam aliş-verişci quruplarinin işlerinde yapdiği politikal diskorsiyonlarin(mübahiselerin)communitarian formlari idi.Bu doğrudan kesin bir çatlaqdir temel ve liderlik ilgilerinin ara. Buysa aldatisiz baş verdi niyeki hatta uyumluluq (harmonya)daşimiş fealiyetler bu genel toplanmaqlarin temel noqtasina varmayi bacarmadi.Bunlar sinirsiz bilincli (aşiri zeki)olduqlari nedene heç bir zaman aşiriliqciliğa(ifratilige)yuvarlanmadilar(züymediler),belke her zaman davranişda bulundular.
Başqa temelli eleman genel servisleri biopolitik yönden batinileşdirmekdir.Bu düzenleyici ticaretinin temayülünü savunmaq pröblemi degil açiq deyimle bu,toplumu,"üretimim temeli"benzeri üstelenmekdedir.
Bununla,budur,özelleşirinin böyük enflasiyonu ve üçüncü mekanda yer tutmuş serbest düşünenleri(liberallari)öz sinirlerine siğindiran politikal enflasiyon,ve daha çox kesin peryodlarla ilerlemiş sinifler ürkmesi(tebeqati düşmenlik).

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home