Salı, Kasım 01, 2005

GELECEYE DÖNMEK(İNGİLİZCEDEN ÇEVİRİ):(9)

Geleceye dönmek(9)!


Yazar:Toni negri

Çevirmen(ingilizceden):Nigin Nevaderezi-emekdaş:Nadir Ezheri

IMPERATORLUQ

(Bu sira meqaleler ardicil olaraq her birisi özgürdüde)

İzah:Bu çalişma çağdaş politikal felsefelerinden birisini (yeni sol görüşçülük çevrelerinde yazilmiş Toni Negri nin meqalesini ihtiva edir)burada qeyd etmeli ki bu meqale İtaliyan dilinden Maykel Hart tevessutu ile çevrilib indi ise ilkin olaraq ingilizceden türk diline çevrilmekdedir Toni Negri Marksizm felsefe mektebinde Düzem pozucu(1)bir varsayimcidir(2)türkcemizde bu varsayimcinin baxişlari ila artiq taniş olmaq isteyenler verilen qaynağa döne bilerler:Daşdan daşa sira meqalelerinden klasik marksizm bölümü Axtariş:Nigin Nevaderezi Nadir Ezheri


Men öncede dedim ki üç şey tarixsel başlanğic geçidinin mütleq taniqi(şahidi) olmuşdur:"TİAN AN MEN" meydani qalxişmasi(daşqinliği)"Berlen" duvarinin düşmesi(yixilmasi),körfez(xelic) savaşi.Biz globallaşma aşamasina giririk.
Bu baxiş noqtasindan,durum çox aydindir.Bizim her birimiz onlari dramatik bir yol ile dneylemişik(sinamişiq).Körfez Savaşi önemlidir niyeki ilişgi pröbleminin içre birinci yrde yerleşir ve "BAUDRİLLARD" demişken o bir savaşdirki baş vermeyib,o heç bir zaman yaşamamiş bir savaşdir,o kendi öyküsünü kendisi bulmuşdur(saxtakarliğla).Önceki bizim TİMOSOARA* miz olsun ve önceki yeni imperatorluq situasiyasini(durumunu)açiğlaya bilen son derece önemli elemanlarin(ünsürlerin) tüm çeşidlerinden elimizde olsun-kendilerimizi onunu içinde yoğun kötüçü (şer) sahibi bulduğumuz situasiya-en qorxunc toplum qirimlar (bunun içre) be,zen örtülü be,zende saxtakar baş vere biler.pröblem nedir?Hereket,konuşmaq(söyleşim)ve Proltariyanin dayanişmasi,her kimse kim bu baxiş noqtasindan tüm olaraq entelektüel bir karakter olmaği üstelenib(öhdesine alib)bu situasiyaninla qarşilaşa bilsin,pröblem bunun niteligini(neceligini) anlamağindadir.
Heyretlendiricisi buki doğrudanda şekilleri,dilleri ve formlari bina edenler,dünyadan temelsiz(saxta)şekiller düzenleyenlerdi."real"anlamini transfer etsinler(daşindirsinlar) ve "real"i öz antaqonisminden (mütezadliğindan) soyundursunlar diye.
Böyük pröblem taninmaya başlayir,realitenin yeni çeşidinden ileri gelmiş ve bizim dünyanin bu hissesinde onu deneyledigimiz zorakiliq,onlain içre temel bir situasiyanin şekilini tanitsin onsuzki o -situasiya-asla alternativ olsun.(Niyeki alternativ her zaman ilişgili(taninmiş)bir şeyin zorunlusudur(ona şamildir),illa bele bir zoraki,qloballaşmiş ve xoş davranişli birliklerin içre himaye ya kesiklik(ayriliq)ve yeninin düzenleyici beneklerinin(nişanelerinin)bulunmasi.

1 Comments:

At 9:35 ÖÖ, Blogger 0yaq said...

سایین ازهری جنابلاری سالام
الین قولوز وار اولسون گوزل وب صایفانیز وار . اوخویوب بوللو لذذت آپاردیم . سیزه بیر ایمیل گوندرمیشم اولورسان اونو جاوابسیز قویمایاسیز . ادبیات صاحه سینده سیزه و خانیم نواده رضی باشاریلار دیله ییرم . ساغ اولوب شن یاشایین
حورمتله اویاق

 

Yorum Gönder

<< Home