Çarşamba, Ekim 26, 2005

Geleceye dönmek(İngilizceden çeviri):8

Geleceye dönmek(8)!

Yazar:Toni negri

Çevirmen:Nigin Nevaderezi-emekdaş:Nadir Ezheri

(Bu sira meqaleler ardicil olaraq her birisi özgürdüde)

İzah:Bu çalişma çağdaş politikal felsefelerinden birisini (yeni sol görüşçülük çevrelerinde yazilmiş Toni Negri nin meqalesini ihtiva edir)burada qeyd etmeli ki bu meqale İtaliyan dilinden Maykel Hart tevessutu ile çevrilib indi ise ilkin olaraq ingilizceden türk diline çevrilmekdedir Toni Negri Marksizm felsefe mektebinde Düzem pozucu(1)bir varsayimcidir(2)türkcemizde bu varsayimcinin baxişlari ila artiq taniş olmaq isteyenler verilen qaynağa döne bilerler:Daşdan daşa sira meqalelerinden klasik marksizm bölümü Axtariş:Nigin Nevaderezi Nadir Ezheri

kesitlenmiş maaşGUARANTEED WAGE

Kesitlenmiş(zemanet olunmuş)maaşdan neçe degişilmiş anlamlaqr var bizim-Feransada- onlara rasladiğimiza benzerli örnegin feransizlarin ,RNİ,Kurallarinin önce keçirdigi şeklinde o yuxsulluq maaşindan bir çeşididir böylelikle yoxsul ve mehrumluq maaşindan bir çeşid.yoxsunlarin(yoxsullarin)için kurallar.
başqa sözde o-yoxsullardan bir kitlesidir-unutmayin onlar çalişan bir kütledir qalici bir durumda maaş aximina dolaşmani(minmegi) bacara bilmeyen kimseler azaciq para bexş edib böylelikle kendilerine doğru yönelmege yetenekli kimseler.bu nedene ki onlar toplumsal rezillik yarada bilmeyir.buna esasen burada kesitlenmiş maaşdan en az yüzeyde(sethde) mevcud var gerekli maaş,ölmekden ve qirğin rezaletinden qaçinan bir topluma lüzüm dürmaq(ehtiyac his etmek)anlamini yetiren(bir maaş).niye ki mehrumluq(buraya terd olunmaq anlamida daxildir-Çevirmen)kolayca qirqina aparib çixara bilir ve gücsüz (gevşek)kurallar İngilterede 17 ve 18 yüz yillarinda bu tehlikeden dolayi doğmüş.böylelikle kesitlenmiş maaşin bu sinira(bu hiduda)çata bilen şekilleri buluna bilir(mevcuddur)
kesitlenmiş maaşin real sorusu (pröblemi)ise farqli bir sorudur ancaq üretim(estehsal edilmiş)güclülügünün (qüdretinin)temeli,Kapitalist yatirim(sermaye)yox, belke ümümlaşmiş (topluma ayidleşmiş) insan beyninin yatirimi sorusudur.bu yüzden maksimom aşamada (son derecede)özgürlük fabrika tertibligi(intizami)ilişgisinin parçalanmasi (tükenmesi)işden maksimom aşamada özgürlük malvarliqi(serveti)üretiminin mütleq temelidir,demekdir.kesitlenmiş maaşin anlami budur:gelirden bir böyük hissenin dağitimi(tozi, etmesi)ve ürünlerin iraye etmesi ve bu ürünleri,bunlarin(ürünlerin)tekrar üretimine dayir xerc etmege yetenek(qabiliyet)sahibi olmaği.buysa Fandamental(temel)eleman(ünsür)ola bilir.kesitlenmiş maaş bir toplumun tekrar üretimini mü,eyyenleşdirmekdir o toplu ki xalqlari kendi özgürlügü dolayisi ila (nedeni ile)üretici ola bilir.bu baxiş noqtasindan üretim ve palitikal teşkilati pröblemlerinin biri birine qarişmaya yönelecekleri aydindir. biz bu söyleşini (meqaleni)her yönden izlemişik ve palitikal ekonomiyanin ve palitikal bilginin ve ya xod iqtidar bilgisinin biri birine beraber olmaq (müntebiq olmaq)maraqini bilmişik.
Niye ki biz dimokratik formlari savunuruq(himaye edirik)dimokratiyanin mütleq ve temelleşmiş formlarini- men dimokratiya teriminin helede geçerli olduğuna şekliyem.-Dimokratiyanin canlica açiqlana bile bilen yalniz Formlari(tekce formlari).ancaq temel ve real Dimokratiya,kesitlenmiş gelirler eşitliginde her zaman genişlenmekde olacaq ve dayima temelli qalacaq.sonra biz realliqla bunlarin nedeninden danişa bilerik ancaq bunlar bu günkü dünyada ona çoxda uyğun görünmeyen bir söylevlerdir.böyük pröblem bu gün politikal Ekonomiyanin ona arxalandiği eleştirinin(neqdin)görüş noqtasinin alt-üst olmasidir başqa sözde kapitalist yatirimin gereksidigi(lüzümlü olduğu)görüş noqtasi.öncede dedik yillar boyunca dedikde:Fandamental(temel)pröblem yaşayişda üretici araclarin(edevatlarin)tekrar üretimidir,dile mensub araclarin -pröblemi-zehnlerin(ve maddelerin)etkili yaşami(ömrü).böylelikle bu gün kesitlenmiş maaş bu zehnlerin ve onlarin servetinin tekrar üretiminde bir durumdur(nitelikdir)temelleşen bir eleman.Bunda iqtidar araci esla yoxdur ideal yönlü(görgü dişi)yatirima esla ehtiyac yoxdur bu bir yutopiyadir.bu qimildanmaya(herekete)başlayarken realin çehresini degişdiren makina(maşin) olunmuş yutopiyalardan birisidir.bu gün en gozel şeylerden titizlikle(çox deqiqlikle)demek olar ki,özgürlügün ve üretimin açiqlanmaya başladiği bu belirli sahedir. ancaq o kendisi elile daşinir(heml edilir).doğruluğda bu iqtidar üretiminin geçerli düzeninin hemde politikal iqtidarin fena olmasi demegidir. (ARDİ VAR)

3 Comments:

At 9:51 ÖS, Blogger Rod said...

I enjoyed reading some of your posts. I have a richly scented candle site. You can find everything about richly scented candle as well as candle supplies, gel candles, jar candles, and how to make your own candles. You'll find it very informative. Come and check it out if you get time :-)
Rod

 
At 7:01 ÖS, Blogger Susan Hanson said...

Liberal Blogger Posts Picture Of Steele In Minstrel Makeup
Republicans and Democrats are decrying a smear of Republican Lt. Gov. Michael Steele that was posted on the Web by a left-wing blogger.
Find out how to buy and sell anything, like things related to how to repair a road bicycle on interest free credit and pay back whenever you want! Exchange FREE ads on any topic, like how to repair a road bicycle!

 
At 11:21 ÖS, Blogger 0yaq said...

salam sizin websayfanizi lale javanshir tapshiriqile ziyaret etdim chox gozel ve faydalanmalidir .size bir email gonderdim .saq olob shen yashayin
helelik Oyaq

 

Yorum Gönder

<< Home