Salı, Ocak 17, 2006

"BOLIVIA"NIN SEÇİLMİŞ PRESİDENTİ "EVO MORALES"...

"BOLİVİA"NİN SEÇİLMİŞ PRESİDENTİ"EVO MORALES"İN ÖZETLENMİŞ BİOGRAFİSİ AÇİQLAMASİ

İNGİLİZCEDEN ÇEVİRİ- ÇEVİRMEN:NİGİN NEVADEREZİ

QAYNAQ:PERİODİCO26.CU

İzah:Çağdaş dünyada Qloballaşmaq prosesine rağmen,son zamanlarda ferqli ölkeler ferqli politikalarla yeniden baş qaldirmişlar.Bu ölkeler liderlerini ve proqramlarini (kesin olaraq paraqon(ülgü)tutmayaraq)ve onlarin fazla tanitmağini Totalitarizme qarşi ve öncede çeviriler ve meqalelerimizin ardica gerekli gördüm.


******
"Evo Morales Ayma"1959 yilinin oktobr ayinin 25inde "Sullka" da yerleşmiş "İsllavi" rejionunda(bölgesinde)doğuldu.Bu rejion Bolivia bölgesinin içrede olmuş "Orinoco"kantonunu(1)teşkil eden üç rejiondan birisidir.
Evo morales 1985de dünyadan getmiş "Dionisio çak"in ve 1992de dünyadan getmiş "Mariia Ayma Mammani" nin oğludur.Onun "Eşter" adlanmiş bir qiz qardaşi olmuş.Bu qiz bunlardan en yaşlisidir,habele "Hugo" adlanan qardaşi olmuş,buysa bunlardan en gencidir.Her ikisi ise "Oruro" da yaşayirlar.Morales aylesi yedi evladdan ibaret olub onlardan dördü en uşaq yaşlarinda dünyadan gediblermiş.
1964 yilinda Morales oxu almaği o rejionda yerleşmiş bedava bulunan(pul ödenmez)ilk oxullarin birinde başlandirdi.O orta oxulun son iki yilini bitirmeye "Oruro"şehrine getdi.O oxu almağla yanaşi oradaki kerpic qayirma habele çörek bişirme yerlerinde çalişdi.
Bir yil sonra o "Cochabamba"da yerleşmiş"özel qruplar(esgerlerin)için egitim senteri"nde esgerlik xidmetini bitirdi.
Onun aylesi kendini göçmenlik zorunda bulmuş cifçi(ekinçi)bir ayle oldu.Onlar yerli "Oruro"yu "cochabamba" erasindan "Chapare" bölgesine degişib göçmenlik etdiler.Morales aylesile birlikde gedir ve ele oradaca 1979 yilinin son çağlarinda öz "Emekçiler Sendikasi"na dayir çalişmanliq uğraşisini başladi.
Moralesin öz doğal başarilari(Sporda)ve Sendika çalişmaqlarinda ortaqliq yapmaği nedenine o,1983de "Chapare"de yerleşmiş "Kolonizadores"Sendikasinin spor qolunda sekreter adlandi.
1985de Morales bu Sendikanin genel sekreterligine seçildi.
1988de o yaxici(qişlaq)bölgede "COCA" yarpaği yetişdirici Federasioninda yürütüm sekreteri(icrayi debir)tanindi.
1996da yaxici bölgede "COCA" yarpaği yetişdiriciler Federasionuna başqan seçildi,bu hereket politikal degişdirmelere getirib çixardi"Xalq İqtidarina Melzemeler"ünvani altinda,özetce olaraq "İPSP".
1997de Chapare bölgesinde yapilmiş seçgide,27 Electoral(aday)içinden Milli kongereye üye seçildi.
1999da(İPSP)nin daxili seçgisi zamaninda Sosyalizme doğru çalişmanliq edib "MAS" adli pariyadan qatilirken tutuqlandi(hebse alindi).
2002nin janviye ayinda ona qarşi yapilmiş Palitikal fitneçilik ve rusva edici ve onun simasina toxunan Propagandalar sonucunda milli kongreden dişariya qoyuldu onun simasini pis tedbirler sonucunda onun simasini eskiden tibbi(sünneti)kullanimi olmuş COCA yarpaği yetişdiricisi olan cifçilerin bunu yetişdirmeye doğru doğal haqqini qoruduğu nedene ustaliqla lekelendiren tedbirler sonucundada.
2002de genel seçgi sonucunda "MAS"Partisi 581884 oy, oylarin tamindan 22 faizinin,habele 30 kongre üyeligini daşiyan kişinin içeren oy toplusunu topladi.bu parti Parlementde ikinci derecede çoxunluğu ele getirdi.
2005 yilinin Desambr ayinin 15de Morales Bolivia cumhurluğunun seçilmiş prsidenti seçildi.kütle oylarinda 54 faizini qazandi ve böylelikle geçen 30 yilda yapilmiş seçimlerde en böyük çoxunluğu kendine qazandirdi.
Çoxunluğlu saport etmegile yanaşi Bolivia xalqi öz güvenligini (e,timadini) düzlüge,tamahlanmamağa(aldadilmazliğa) ve ciddilige ve öz arxadaşlarinin(Moralesin)gerçeye dayandiğini gösterdi ve Morales oranin yerli ve genel cem,iyeti sarindan açiq qucağla qarşilandi.onun yapdiği çabalarin,köyde yaşayan kütlenin haqlqrini qorumağda habele Bolivia xalqinin öz ölkeleri doğasinin qaynaqlarinin tekrar ele geçirmegi üzere direniş gösterdigi nedenede.
Öz devrimci karakteri kanalindan,EVO MORALES kendisini laten Amerika nin amacile ilgilendirdi,Laten Amrika O cümleden:BOLİVAR YÖNLÜ DEVRİM PROSESİ,bu zaman Venezüella ve onun lideri HUGO CHAVEZ FRİAS üzere yapilmaqdadir. EVO MORALES KUBA devrimine ve onun xalqina,her zaman kendi daşqin saportunu ve yapişiqliğini(bağliliğini)belirtmiş, o Amerikanin Kubayi abulkaya (mühasireye)aldiği durumu açiqca eleştirmişdir son yillarda o neçe kez kubaya ve onon komanderi FİDEL KASTROya görüş edib.

ETEK YAZİSİ:

1-Bir çeşid ölkesel bölmesi.

******************
BAŞ SAĞLİĞİ

قامین آخان یوگرک سودان...
بیر اوغول اوچوردونسا دئگیل منه!
.یوخسا آقازان آیاغیمدان سرموزه آتایینمی؟...
قارا دیرناغ آغ یوزومه چالایینمی؟
گوز آلماسی کیمی آل یاناقلاریم ییرتایینمی؟
چنبریمه آلجا قانیم توکیینمی؟
آغیر شیون سنین اوردونا قویایینمی؟

(-دده قورقود - دوقتور قرزانه چالیشمانلیغیلا-قازان بگ اوغلو اوروز بگین دوستاق اولدوغی بویی ص 105)

"...گورورمیسن نلر اولدو؟"

YENE DEDE QURQUD BOY BOYLADİ,SÖY SÖYLEDİ
...BİR UCUNU QARAYA BAĞLADİ...

Nigin Nevaderezi Nadir Ezheri

3 Comments:

At 8:06 ÖS, Blogger benlando8998 said...

I read over your blog, and i found it inquisitive, you may find My Blog interesting. So please Click Here To Read My Blog

http://pennystockinvestment.blogspot.com

 
At 5:22 ÖS, Blogger Sara said...

Selam Eziz Nigin ve Nadir.
Size comment yazmaq chox chetindi. eliye bilsez ashagidaki bolmeni deyishdirin ve other bolmesi de achinş chunku indiki durumda ancaq blogger de adresi olanlar size comment yaza bilirler.
Saygi ve sevgi ile - Lale cavanşir

 
At 8:15 ÖS, Blogger Lale Javanshir said...

Selam eziz nigin ve nadir. yuxaridaki commenti bir dostumun webini sehven size yazmisham. onu size tanitmaq isteyirdim. tebrizde olur. amma menim webim deyil o/ Sara adli bir qizdi. gelib sizi tapacaq.

 

Yorum Gönder

<< Home